Reading a book is always a good idea!

 

 

Wreszcie Święta Wielkanocne. Po długiej, bo ponad 8 godzinnej podróży blablacarem, pełnej korków (wszyscy Polacy chyba postanowili zjechać na święta) i objazdów, zajechałam wymęczona do domu. Nic tak jednak nie poprawia humoru, jak spędzanie czasu z rodziną, więc dzisiaj wstając z nową energią, postanowiłam napisać dla Was kolejnego posta. Z racji moich dość rzadkich (jak dla mnie!) powrotów do Polski, święta to czas, kiedy staram się spędzać każdą wolną chwilę z moimi bliskimi, tak by jak najbardziej nacieszyć się ich obecnością. Dla wielu jednak osób, Wielkanoc to dobra okazja na nadrobienie książkowych zaległości. Stąd też dzisiejszy post.

 

 

Od kiedy przeprowadziłam się do Niemiec, z każdej wizyty w Polsce staram się przywozić zapas lektury wystarczający do następnych odwiedzin u rodziny. Czasami decyduję się na książki polecane przez znane blogerki, jednakże najczęściej wybieram te z listy bestsellerów. Nie wiem, czy któraś z Was ma podobne doświadczenia ale pracując za granicą, gdzie przez cały dzień posługujesz się językiem obcym, jedyną rzeczą, którą chciałabym robić po pracy jest przeczytanie lekkiej, odprężającej lektury z pewną dawką humoru lub dobrego, wciągającego kryminału. Mój chłopak przekonuje mnie, że by rozwijać mój zasób słownictwa powinnam czytać książki po niemiecku. Być może, ale żaden romans nie brzmi romantycznie w tym języku ;) Żartuję – serio uważam ten język za melodyjny :) Myślę, że głównym powodem jest fakt, że wciąż, czytanie nie w języku polskim sprawia mi pewne trudności i zamiast rozkoszować się lekturą, muszę sięgać do słownika. W kolejnych postach (nie jeden po drugim oczywiście) chciałabym polecić Wam książki Jojo Moyes.

 

 

Swoją przygodę z Jojo rozpoczęłam od książki „Zanim się pojawiłeś” (większość z Was pewnie kojarzy bardziej jej ekranizację z Emilią Clark w roli głównej). Jest to historia młodej, niewykształconej dziewczyny – Lou – bez perspektyw zawodowych, która od lat tkwi w związku w zasadzie bez miłości. Pewnego dnia dostaje jednak „szansę” od losu. Zostaje opiekunką Willa – pewnego siebie bogatego bankiera, który w wyniku wypadku motocyklowego jest w zasadzie całkowicie sparaliżowany. Choć oboje obracają się w różnych kręgach i pochodzą z całkiem innych środowisk, rodzi się pomiędzy nimi niesamowite uczucie. Razem przeżywają wspaniałe chwile, które dla obojga są nowym doświadczeniem – dla Lou bardziej ze względu na jej sytuację materialną, dla Willa jednak – z powodu ograniczeń związanych z jego niepełnosprawnością. Książka napisana jest lekko, z dużą dawką humoru, a jej dialogi często sprawiały, że śmiałam się na głos w autobusie (moim ulubionym czasem na czytanie książek jest ten w drodze z i do pracy – nie lubię marnować czasu :)). Nie uważam, żeby każda książka niosła ze sobą jakieś przesłanie czy morał, jednakże ta z pewnością pokazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych i nawet mimo licznych ograniczeń wciąż można cieszyć się życiem.

 

 

„Zanim się pojawiłeś” to jedna z dwóch moich ulubionych książek Jojo Moyes. O każdej z nich opowiem Wam w kolejnych postach.     

 

Korzystając z okazji, chciałabym życzyć Wam wszystkim Wesołych Świąt Wielkanocnych!

 

 

 

At last it’s Easter! After a very very long journey (more than 8 hours!) by blablacar, full of traffic (I think every single Pole, living in Germany, was coming back home on this day) and detour, I arrived home really exhausted. But nothing improves my mood better than spending time with my family. I got up today with fresh portion of energy and I’ve decided to write for you the next entry. Insomuch as I come back home rarely (to me!) I try to spend every single moment with my family, so I can enjoy their presence as much as possible. However for many people, Easter means a lot of free time, which you can use for reading a good book. So there it is – my first book recommendation! :)

 

 

 

Since I moved to Germany, I try to bring something to read after every visit to Poland, which will be enough, till my next weekend at my parents. Sometimes I decide to buy some book which were recommended by famous bloggers but mostly I buy some bestsellers. I don’t know if you already have such an experience, but working abroad in foreign language causes, that after work I would like to read just some light, relaxing book, written with a lot of humour or good, absorbing crime. My boyfriend tries to convince me, that when I want to improve my language skills and enrich my vocabulary I need to read a lot of books in German. Maybe, but no romance sounds romantic in this language. I’m joking – I really think that German is very musical :) I think a main reason would be, that still reading in foreign language causes some difficulties to me and instead of enjoying a book, I need to look up a lot of words in a dictionary. In the next entries (of course not one by one) I would like to recommend you books written by Jojo Moyes. 

 

 

 

I started my adventure with Jojo with a book „ Me before you” (most of you probably knows more the film with Emily Clark as the leading role). It is a story about a young, uneducated girl – Lou – without career prospects, who hangs around in the relationship rather without love. One day she gets a chance from the fortune. She becomes a carer of Will – self confident, rich banker, who is almost completely crippled as a result of an motorcycle accident. Although both of them hang around in different circles and come from various environments, it gives rise to a strong, real feeling between them. They experience together lots of amazing moments, which for both are something new – for her because of her financial situation, for him as a result of his physical limitations. The book is written light with a big dose of humour and its dialogues made me laugh loud on the bus (that is my favourite place to read a book – I don’t like to waste my time :)). I don’t think, that every book has a message or moral but this one has for sure!  It shows that there is nothing impossible and you can enjoy your life no matter how many limitations you have.

 

 

“Me before you” is one of my favourite books written by Jojo Moyes. About them I will tell you in the next entries!

 

I would like to wish all of you a very Happy Easter!

 

 

Write a comment

Comments: 0