Saturday "go out"!


I definitely got lazy this weekend. Although I missed time spent on the couch, in front of TV, watching favorite series (sometimes for 5th or 6th time), I always have an impression, that I wasted my time. The day before yesterday I went with D. for a romantic dinner and a walk through the city. For our dining place, we chose Cantina Mexicana – small, Mexican restaurant in the south part of Cologne. The food was really tasty but nothing is better than my beloved Red Sombrero in Poznan (I really miss this place:) ). After the dinner we went for a quite long walk to the city center. On our way we met a rabbit family (maybe 5 of them) walking as if nothing had happened next to sidewalk. Unfortunately, when I came closer to them, just to take a sweet photo, they hid in bushes.

 

Have you ever seen the series called New Girl? That is one of my favorites. During taking the photos I thought about one of the episodes,  where Schmidt and Coach are trying to become a model and are creating their portfolio :) It is hilarious series – I can recommend it to everybody, who would like to relax and laugh intense :)

 

Inasmuch as beside a dinner, we planned to do a long walk the streets of Cologne, I gave up wearing high heels and to the dress I put on my delicate leather flip-flops. Towards the evening it got really cold outside, so my legs got covered with gooseflesh.

 

It was worth it. Cologne enraptures continuously with its beauty :)

 Dress/ Sukienka - River Island

Jacket/ Kurtka - Zara

Shoes/ But - Zalando

 


Zdecydowanie rozleniwiłam się w ten weekend. I mimo, że brakowało mi czasu spędzonego na kanapie na oglądaniu ulubionych seriali (czasami po raz 5 lub 6), to zawsze wówczas mam poczucie zmarnowanego czasu. Przedwczoraj z D. wybraliśmy się na „romantyczną” kolację i spacer po mieście. Na miejsce posiłku wybraliśmy Cantina Mexicana – małą, meksykańską restaurację w południowej części miasta. Jedzenie było bardzo dobre, jednakże nic nie przebije mojego ukochanego Czerwonego Sombrera w Poznaniu (tęsknię za tym miejscem:) ). Po kolacji udaliśmy się na dość długi spacer do samego centrum. Po drodze spotkaliśmy całą króliczą rodzinę, spacerującą jak gdyby nigdy nic na trawniku w pobliżu chodnika. Niestety, gdy tylko zbliżyłam się w ich kierunku by zrobić przesłodkie zdjęcie, pochowały się w krzakach.

 

Czy widzieliście kiedyś serial New Girl? Jeden z moich ulubionych. Podczas robienia zdjęć nasunął mi się na myśl jeden z epizodów, w którym to Schmidt i Coach usiłują zostać modelami i tworzą swoje fotograficzne portfolio :) Przezabawny serial – polecam w 100%  każdemu, kto ma ochotę się odprężyć i intensywnie pośmiać :)

 

Z racji tego, że oprócz kolacji, planowaliśmy także długi spacer ulicami Kolonii, zrezygnowałam z butów na obcasie i do sukienki założyłam delikatne, białe klapki ze skóry. Pod wieczór jednak zrobiło się bardzo chłodno, więc niestety moje nogi pokryły się permanentnie gęsią skórką.

 

Było warto! Kolonia nieustannie zachwyca swoim pięknem :)


Write a comment

Comments: 2
  • #1

    bombel (Sunday, 11 June 2017 10:19)

    hej, kiedy nowy post? :)

  • #2

    custom essay writing service (Tuesday, 22 August 2017 07:29)

    The article you have shared here very awesome. I really like and appreciated your work. I read deeply your article, the points you have mentioned in this article are useful.