Prague time!To hate to say this, but last two weeks I neglect my blog :)

 

June abound with travels for me and not just only the business one. I could two times visit Poland – first, a wonderful Cracow for professional reasons and second, my home town for an awaited and desired visit at my family :) Last week I had an opportunity to go for a business trip to Prague. Besides meetings and presentations I could also walk through beautiful streets of atmospheric Prague. I decided to show you some pictures of this charming city and encourage you to visit it. Besides beautiful views, places to visit and tasty beer, you will like the friendliness of the Czechs.

 

An interested memory remains for me a travel from Prague to Düsseldorf, because for the first time in my life I had the possibility to fly with Czech Airlines, by a plane with ca. 54 seats. Hand luggage needed to be dropped off before the departure because it didn’t fit to the cabin :)

 

Unfortunately, because of the omnipresent air conditioning, since Monday I have to deal with a strong cold and in this connection I spend my free time in bed, warming myself up by drinking tea with ginger and honey. Moreover the weather in Cologne does not encourage being outside :(

 

As soon as I will feel better (and I hope it will be really soon), I’ll prepare for you my next outfit. June means OBVIOUSLY sales and I cannot wait to show you my stylizations with new loots :)

 

Meanwhile I come back to watch Friends – for me the best series of all time :)

 

Kisses!
Z przykrością muszę stwierdzić, że przez ostatnie dwa tygodnie zaniedbałam mojego bloga :(

 

Miesiąc czerwiec obfitował dla mnie w podróże, nie tylko te służbowe. Udało mi się dwa razy odwiedzić Polskę – raz przecudowny Kraków w celach biznesowych, a drugi raz rodzinne strony z upragnioną i wyczekaną wizytą u mojej rodziny :) W zeszłym tygodniu miałam okazję wybrać się w celach zawodowych do Pragi. Oprócz spotkań i prezentacji, miałam okazję przespacerować się pięknymi uliczkami klimatycznej Pragi. Postanowiłam pokazać Wam kilka zdjęć z tego uroczego miasta i gorąco zachęcić Was do jego odwiedzenia. Oprócz niesamowitych widoków, miejsc do odwiedzenia czy przepysznego piwa, z pewnością spodoba Wam się wielka życzliwość Czechów.

 

Ciekawym wspomnieniem pozostaje dla mnie jednakże podróż z Pragi, gdyż po raz pierwszy w życiu miałam okazję lecieć liniami Czech Airlines, w samolocie mieszczącym około 54 pasażerów na pokład. Bagaż podręczny musiałbyć nadany przed startem, gdyż nie mieścił się do kabiny :)

 

Niestety w wyniku wszechobecnej klimatyzacji od poniedziałku zmagam się z potężnym przeziębieniem w związku z czym każdą wolną chwilę spędzam w łóżku rozgrzewając się herbatą z miodem i imbirem. Dodatkowo pogoda w Kolonii nie zachęca do przebywania poza dome :(

 

Jak tylko poczuję się lepiej (a mam nadzieję, że nastąpi to wkrótce), przygotuje dla Was kolejną stylizację. Miesiąc czerwiec to oczywiście wyprzedaże, w związku z czym nie mogę doczekać się, aż pokażę Wam stylizacje z moimi nowymi łowami :)

 

Tymczasem wracam do oglądania Friends‘ów – jak dla mnie serial wszechczasów :)

 

Buziaki!Write a comment

Comments: 0