Aguna is back!

New year, new resolutions and fresh energy portion! From today I start with my blog again.

 

It’s been a long time, when I’ve posted my entry for the last time and I could probably mention a lot of reasons, why at the turn of the months I did not create anything new. The truth is, that writing a blog is a full time job and sometimes after 8-9 hours of work spent at the office, you don’t have time, ideas and the most important - energy.

 

Through those 5 months, first and the most important change in my life was, that after lots of adventures and difficulties we’ve finally found our appartment and we’ve moved to the heart of Cologne J There is nothing better than living in the city, which enraptures you everyday with its amazing atmosphere and where you feel like at home! (well... maybe better is the direct way to work, without any changes).

 

In January also my sister visited me and we finally could make a girl’s weekend, which we were waiting for so long for. Just like the old, irish days, we had an opportunity to spend couple of days together, full of shopping, good food and coffe but mainly conversations till the late night hours.

 

New year like always (and I’m sure it doesn’t concern just me) is connected with new resolutions. In 2018, I was trying to set up more real and achievable goals. I came to the conclusion, that setting up to voulting goals, which I’m not up to achieve, just demotivates me to take smaller steps towards a better version of myself! The year 2018 will be a year of investing in my development – both this professional and personal one.

 

I still think about improving my blog. My goal is not to be just a „fashion blogger“ and show you nothing else but my outfits. Inasmuch as fashion is a big part of my life, it won’t be short of entries with outfits but I would mostly like to share with you someting deeper and much more valuable.

 

Below you can find couple of photos, which I took within those 5 months.

Enjoy! :*Nowy rok, nowe postanowienia i świeża dawka energii! Od dzisiaj na nowo startuję z moim blogiem.

 

Upłynęło trochę czasu od mojego ostatniego wpisu i pewnie mogłabym wymienić wiele powodów, dlaczego na przełomie tych kilku miesięcy nie udało mi się stworzyć nic nowego. Prawda jest taka, że pisanie bloga to praca na pełen etat i czasami najzwyczajniej w świecie po 8-9 godzinnej pracy w biurze brakuje Ci czasu, pomysłów i co najważniejsze - energii. 

 

Przez te prawie 5 miesięcy zmieniło się przede wszystkim to, że po wielu przygodach i trudach znaleźliśmy własne mieszkanko i przeprowadziliśmy się do serca Kolonii J Nie ma nic lepszego niż mieszkać w mieście, które na co dzień zachwyca Cię swoją niesamowitą atmosferą i w którym czujesz się jak w domu! (no może lepsze jest tylko bezpośrednie połączenie do pracy, bez przesiadek).

 

W styczniu również odwiedziła mnie siostra i wreszcie mogłyśmy urządzić sobie babski weekend, na który tak długo czekałyśmy. Jak za dawnych, irlandzkich lat, miałyśmy okazję spędzić ze sobą kilka dni wypełnionych szopingiem, dobrą kawą, jedzeniem i przede wszystkim rozmowami do późnych godzin nocnych. 

 

Nowy rok jak zwykle (pewnie nie tylko w moim przypadku) wiąże się z nowymi postanowieniami. W 2018 starałam się jednak stawiać sobie bardziej realne i osiągalne cele. Doszłam do wniosku, że stawianie sobie zbyt wygórowanych celów, których realnie nie jestem w stanie osiągnąć, tylko demotywuje mnie do stawania mniejszych kroczków ku lepszej wersji siebie! Rok 2018 z pewnością będzie rokiem inwestowania w mój rozwój - nie tylko ten zawodowy, ale także personalny.

 

Wciąż myślę nad ulepszeniem mojego bloga. Moim celem nie jest bycie powszechnie nazywaną ‘’szafiarką” oraz pokazywanie Wam tylko i wyłącznie moich stylizacji. Z racji tego, że moda jest dużą częścią mojego życia, z pewnością nie zabraknie tutaj postów z outfitami, jednakże chciałabym dzielić się z Wami czymś głębszym i o wiele bardziej wartościowym.

 

Poniżej znajdziecie kilka zdjęć, które zrobiłam w trakcie minionych 5 miesięcy!

Autumn trip to Drachenfels/ Jesienna wycieczka do Drachenfels.


Jacket/ Kurtka - New Look

Jeans - Esprit

Shoes/ Buty - New Look1. Dress/ Sukienka - Esprit

2. Jeans/ Spodnie - Esprit

3. Jewellery/ Biżuteria - W.KRUK

4. Bathrobe/ Szlafrok - Oysho


1. Autumn sunset in Erftstadt/ Jesienny zachód słońca w Erftstadt.

2. Palace of culture and science in Warsaw/ Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.

Christmas time in Cologne/ Czas świąteczny w Kolonii.

Keep calm - Aguna is back!

Write a comment

Comments: 1
  • #1

    Tylko pytam (Sunday, 18 February 2018 20:14)

    "Szopingiem"? Cóż to jest? Polowanie na szopy?